Działacze Polski 2050 chcą zwiększenia liczby dostępnych mieszkań w Kaliszu.
O potrzebach związanych z mieszkalnictwem w skali krajowej i lokalnej mówili posłanka tego ugrupowania Barbara Oliwiecka, kaliski radny Polski 2050 Eskan Darwich oraz goszczący w Kaliszu, Łukasz Bałajewicz – Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości. – Kwestia mieszkalnictwa, zaspokajania potrzeb obywateli jest jednym z najważniejszych potrzeb państwa – twierdzi posłanka Olwiecka. – Od tego zależy bardzo wiele innych rzeczy, takich jak rozwój miast, w tym Kalisza czy mniejszych miejscowości dookoła niego. To jest również bardzo ważny czynnik w walce z niżem demograficznym, który w szczególności dotyka małe miasta lub średnie, takie jak Kalisz.
Posłanka podkreśliła również, że Polska 2050 działa na rzecz rozwoju rynku mieszkaniowego w Sejmie. – Mamy ogromne zapotrzebowanie na mieszkania, szczególnie dla sektora osób, których nie stać na kredyt mieszkaniowy albo dla takich, których stać, a nie uzyskują zdolności kredytowej przy bardzo restrykcyjnych wymaganiach banku – mówi Oliwiecka. – Jako Polska 2050 podejmujemy szereg inicjatyw, żeby rynek mieszkaniowy w Polsce rozwijać. Musimy przede wszystkim zwiększać liczbę dostępnych mieszkań na rynku. Chcemy też przekierować dodatkowy miliard złotych na Fundusz Dopłat na budownictwo społeczne i komunalne. Złożyliśmy w Sejmie ustawę o jawności i transparentności cen mieszkań.
O lokalnych działaniach na rzecz dostępności mieszkań w Kaliszu wypowiedział się radny Eskan Darwich. – Udało nam się przekonać pana prezydenta, żeby zwiększyć nakłady finansowe na pustostany. Udało się je zwiększyć do miliona złotych, co spowodowało, że kilkadziesiąt mieszkań zostało wyremontowanych i przekazanych na potrzeby naszych mieszkańców – twierdzi kaliski radny. – Nadal jest jednak duże zapotrzebowanie na mieszkania komunalne, socjalne i społeczne w naszym mieście, jak i w całym kraju.
Według radnego Darwicha na komunalne i socjalne mieszkania w naszym mieście oczekuje około 300 rodzin, a 380 rodzin ma orzeczoną eksmisję z prawem do lokalu socjalnego.
O Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej, tzw. SIM-ach TBS-ach oraz finansowaniu ich przez rządowe fundusze mówił z kolei Łukasz Bałajewicz – Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości. – Czym są SIM-y, czym są TBS-y? To mieszkania dla osób, których nie stać na kredyt na wolnym rynku, a ich dochody są za duże, żeby starać się o mieszkania socjalne czy też komunalne. My tę lukę chcemy wypełnić. Obecnie w SIM-ach jest blisko 516 gmin, które potrzebują wsparcia na budowę tanich mieszkań na wynajem. Kaliski TBS uzyskał wsparcie w zeszłych latach z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na realizację tanich mieszkań na wynajem. Miasto Kalisz jest od 2021 roku wspólnikiem spółki SIM. Ten SIM będzie budować mieszkania przy ulicy Melcera. Jest to nieruchomość, która została wniesiona aportem przez Skarb Państwa. W pierwszym etapie mają powstać tam 94 mieszkania. Jest już pozwolenie na budowę. Mam nadzieję, że w tym roku prace się rozpoczną. Po zakończeniu inwestycji w ciągu dwóch lat, wspólnie z Miastem Kalisz, które przygotowuje kryteria naboru, dokonamy rozdzielenia tych mieszkań – kończy prezes Bałajewicz.
(jav)
Fot. Piotr Jaworowski