KOMUNIKACJA. Kolej na kolej aglomeracyjną

utworzone przez | 13 marca 2025 | Aktualności

Powstanie kolei aglomeracyjnej było głównym tematem spotkania samorządowców Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, które odbyło się w Ostrowie Wielkopolskim.

Projekt, który narodził się w ubiegłym roku, szybko zyskał szerokie poparcie wśród prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz starostów zrzeszonych w AKO. Kolej aglomeracyjna ma zapewnić mieszkańcom Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i regionu lepszy dostęp do transportu publicznego. Na spotkaniu była mowa o wprowadzeniu trzech par połączeń na dobę na danej linii. – Kolej z roku na rok zyskuje na atrakcyjności jako alternatywna forma transportu. Podróżując pociągiem, pozostawiamy znacznie mniejszy ślad ekologiczny niż poruszając się po drogach. Dlatego tak ważne jest dla nas rozwijanie i zagęszczanie siatki połączeń kolejowych, wychodząc nawet poza granice aglomeracji. To pozytywny sygnał dla całego regionu południowej Wielkopolski, dowód na to, że Województwo Wielkopolskie nie kończy się na Kórniku, a południowe obszary również są uwzględniane w planach Urzędu Marszałkowskiego. Patrzymy na to przez pryzmat korzyści dla mieszkańców, a nie jako dodatkowe obciążenie finansowe – powiedziała Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego oraz wiceprezes Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.

Projekt kolei aglomeracyjnej to też duże oszczędności dla samorządów. Jak zauważył Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta Ostrowa, kolej aglomeracyjna nie wymaga budowy systemu od podstaw ani inwestycji w nowy tabor, co znacząco obniża koszty. – W przypadku kolei aglomeracyjnej Ostrów Wlkp. będzie partycypować w 40% kosztów. Co istotne, nie ma potrzeby budowy systemu od podstaw ani inwestycji w nowy tabor – to gotowe rozwiązanie, które rocznie kosztować będzie około 700 tysięcy zł. To nie tylko oszczędność, ale i realne wsparcie dla mieszkańców – dodał.

Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, podkreślił, że projekt ma potencjał do dalszej ekspansji poza granice aglomeracji. – Pociągi nie zatrzymują się na granicy aglomeracji, ale docierają do wybranych węzłów komunikacyjnych, takich jak Krotoszyn, Błaszki, Kępno czy Międzybórz – powiedział Wojciech Jankowiak.

Projekt kalisko-ostrowskiej kolei aglomeracyjnej ma szansę stać się ważnym elementem integracji i rozwoju transportu w całej południowej Wielkopolsce.

(nel – źródło UM Ostrów Wlkp.)

Fot. Urząd Miejski Ostrów Wlkp.

REKLAMA

Reklama