Zabytkowy budynek Banku Polskiego, wybudowany 100 lat temu, został oddany do użytku. Będzie się w nim mieściła główna siedziba Uniwersytetu Kaliskiego.
Pierwszym elementem Święta Uniwersytetu Kaliskiego było złożenie wiązanek kwiatów przed popiersiem prezydenta Stanisława Wojciechowskiego z udziałem władz rektorskich oraz przedstawicieli samorządu studenckiego.
Przecięcia wstęgi dokonali: rektor Uniwersytetu Kaliskiego, prof. Andrzej Wojtyła, prezydent Kalisza Krystian Kinastowski, parlamentarzyści południowej Wielkopolski oraz kanclerz uczelni – Grzegorz Szymański. Nową siedzibę – w imieniu biskupa kaliskiego – poświęcił ks. Marcin Papuziński, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.
– Jest dla mnie zaszczytem powitać państwa w tych murach, na święcie Uniwersytetu Kaliskiego, ustanowionym statutem naszej uczelni – powiedział otwierając uroczyste posiedzenie senatu uczelni prof. Andrzej Wojtyła. – Nasze święto ma związek z datą narodzin patrona Uniwersytetu Kaliskiego, prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i w sobotę 15 marca, obchodziliśmy 156 rocznicę urodzin drugiego prezydenta II Rzeczpospolitej. Patronat tego wybitnego kaliszanina uczelnia uzyskała w 2005 roku. Święto ma szczególny wymiar – oddajemy do ponownego użytku wyjątkowy obiekt – siedzibę dawnego Banku Polskiego, który został wybudowany w czasach prezydentury Stanisława Wojciechowskiego. Właśnie naszemu patronowi zawdzięczamy, że ten wspaniały obiekt tutaj powstał. Do 2003 roku mieścił się w nim Narodowy Bank Polski, a później Bank Gospodarstwa Krajowego. Od 2006 roku obiekt stał pusty – władze Kalisza prowadziły rozmowy w sprawie jego zakupu, jednakże z różnych względów do transakcji nie doszło, m.in. ze względu na fakt, że nie znane było ostateczne przeznaczenie obiektu. Gdy zostałem rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, w styczniu 2019 roku, zwróciłem się z prośbą do ówczesnej prezes BGK o przekazanie obiektu. Remont i modernizacja tego kompleksu wymagała dużego wysiłku.
– Święto Uniwersytetu Kaliskiego to zawsze święto naszego miasta, a dzisiaj mamy podwójną okazję do świętowania, ponieważ kończymy pewien ważny etap – etap odbudowy tego miejsca – przyznał prezydent Kalisza, Krystian Kinastowski. – Z tego procesu możemy być bardzo dumni, patrząc na efekty prac. Jestem pewien, że dzisiaj kończy się również dyskusja na temat celowości tworzenia Uniwersytetu Kaliskiego. Teraz możemy zająć się budowaniem uniwersyteckiego Kalisza. Ten okazały budynek, w którym się znajdujemy, to odrestaurowane wnętrze – to wszystko jest emanacją naszych aspiracji, ambicji i marzeń, a z drugiej naszych możliwości skuteczności i wytrwałości. Mówię ,,naszych” naszej, ponieważ osób, którzy kibicowali rektorowi było mnóstwo. Sam rektor, prof. Andrzej Wojtyła pochwalił wszystkich, ale nie wypadło mu powiedzieć o sobie. Zatem niech mi będzie wolno podziękować za wszystko, czego pan dokonał. Najważniejsza była jednak wizja, ale również wykorzystywanie w sposób perfekcyjny wszystkich szans, które się nadarzyły. Należą się panu wielkie brawa i szacunek – dziękujemy to, co udało się panu zbudować. Ten obiekt staje się kolejną wizytówką naszego miasta.
Kolejnym punktem uroczystości był interesujący wykład prof. Michała Pszczółkowskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku ,,Gmach Banku Polskiego w Kaliszu na tle architektury II Rzeczpospolitej”.
(jav)
Fot. Tobiasz Dąbrowski – Uniwersytet Kaliski.