Ponad 800 sołtysów z całej Wielkopolski i Diecezji Kaliskiej uczestniczyło w IX Pielgrzymce Sołtysów do Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu.
Tradycyjnie pielgrzymkę rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Sanktuarium Świętego Józefa w intencji sołtysów z Wielkopolski i Diecezji Kaliskiej.
Po mszy uczestnicy złożyli kwiaty przy pomniku św. Jana Pawła II oraz na grobie byłej burmistrz Stawiszyna śp. Justyny Urbaniak – jednej z inicjatorek Pielgrzymki Sołtysów.
Następnie uroczystości przeniosły się do hali widowiskowo-sportowej przy Szkole Podstawowej w Stawiszynie, gdzie delegacje sołtysów powitał występ miejscowej grupy muzycznej „Stawiszynianki”.
– Święto Sołtysa w Kaliszu wpisało się już na trwałe w kalendarz imprez w regionie podkreślając potrzeby organizacji takich spotkań. Sołtysi, którzy sprawują tę zaszczytną, obdarzoną społecznym zaufaniem funkcję są ważnym ogniwem na drodze rozwoju wielu miejscowości. Dlatego w tym wyjątkowym Dniu Sołtysa należą im się szczególne podziękowania. Cieszy odpowiedz uczestników na inicjatywę organizacji pielgrzymki i liczny udział. To ważne święto podkreśla by świętować sukcesy oraz podejmować nowe wyzwania dla rozwoju „małych ojczyzn”, by były jeszcze lepszymi miejscami do życia – mówi Wicemarszałek województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski.
Podczas pielgrzymki wręczono także odznaki honorowe „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” 49 sołtysom, którzy swoją pracą, aktywnością i zaangażowaniem w życie lokalnej społeczności i województwa Wielkopolskiego wspierają funkcjonowanie swoich miejscowości i jej mieszkańców. W imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego wręczyli je Krzysztof Grabowski – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Andrzej Pichet Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
– Społeczeństwo dostrzega jak ważna jest współpraca w dążeniu do zmian jakie mogą zostać zrealizowane w ich miejscowościach. Sołtysi są ważną częścią tych działań i zmian dlatego szczególnie ważne jest by podkreślić ich znaczenie i pracę. Warto podkreślić także znaczenie funduszu sołeckiego, który stanowi bazę do inwestycji i realizacji projektów. Najlepsze z nich zostały dziś nagrodzone w ramach etapu wojewódzkiego konkursu „Fundusz Sołecki – najlepsza inicjatywa” – dodaje Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski.
Rozstrzygnięty został także etap wojewódzki konkursu „Fundusz Sołecki – najlepsza inicjatywa”. Zwyciężyło sołectwo Książenice z gminy Grabów nad Prosną, w powiecie ostrzeszowskim projektem „Strefa wspólnego relaksu w Książenicach” (nagroda 7 tys. zł) i awansowało do etapu krajowego konkursu. Drugie miejsce zajęło sołectwo Wojnówko z gminy Murowana Goślina, w powiecie poznańskim za realizację projektu – „Kupmy sobie drogę, bo życie to nie bajka” (nagroda 5 tys. zł). Natomiast trzecie miejsce przypadło dla sołectwa Gronówko z gminy Lipno, w powiecie leszczyńskim za realizację projektu „Park Gronówko – zagospodarowanie terenu sportowo–rekreacyjnego w Gronówku” (nagroda 3 tys. zł). Poziom zgłoszonych projektów konkursowych był bardzo wysoki, dlatego wręczono także 10 wyróżnień. Nagrody w imieniu organizatorów wręczyli Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Andrzej Pichet oraz Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Paweł Zbierajewski.
Uroczystość uświetniły także występy artystyczne Dzieci z Zespołu Wokalnego „Talizman” z Domu Kultury w Zbiersku oraz zespołu „Swojski Kwartet”.
(jav)