BEZPIECZEŃSTWO. O roli sił powietrznych na Uniwersytecie Kaliskim

utworzone przez | 27 marca 2025 | Aktualności

Naukowcy z całej Polski rozmawiają na Uniwersytecie Kaliskim na temat roli, jaką odgrywają siły powietrzne w kształtowaniu bezpieczeństwa.

Ogólnopolska konferencja naukowa z cyklu ,,Prakseologia w sztuce wojennej” tym razem jest dedykowana siłom powietrznym.

Naukowcy powinni w swoim myśleniu wybiegać do przodu – powiedział podczas otwarcia konferencji, prof. Jarosław Wołejszo, dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Kaliskiego a jednocześnie przewodniczący komitetu naukowego. – Powinniśmy dzisiaj rozmawiać o tym, jak będą wyglądać konflikty zbrojne w latach 2035 – 2050. Kilkanaście lat temu mówiliśmy na tej uczelni o wykorzystaniu dronów na wojnie i to się sprawdziło, to obserwujemy obecnie podczas wojny na Ukrainie. Trudno o tym dzisiaj mówić, ale kilkanaście lat temu, gdy ostrzegaliśmy, nikt nie myślał o tak potężnej wojnie tuż za naszymi granicami. W nieszczęściu wojennym Ukraińców widzimy, że zmienia się myślenie Polaków – można powiedzieć, że widząc zagrożenie, budzą się ludzie, budzą się również politycy… Nasza konferencja ma zwrócić uwagę na niektóre aspekty, tym bardziej, że rozmawiamy o prakseologii, czyli sprawności działania w sztuce wojennej. A sztuka wojenna to przecież teoria, ale również praktyka prowadzenia działań. Dzisiaj wzrasta rola obrony powietrznej, która powinna być skuteczna. Badamy więc zagadnienia związane z prowadzeniem działań na Ukrainie i dostrzegamy zagrożenia – proszę zwrócić uwagę, że Ukraina ma 2 tys. km strefy granicznej z Rosją, a głębokość operacyjna tego państwa jest duża. Tymczasem Polska granica wschodnia to 600 km i niemal każde działanie potencjalnego wroga jest w jego zasięgu. Obce wojska nie potrzebują przekraczać granicę polsko – białoruskiej, żeby bombardować Warszawę. Otwieram zatem przestrzeń do rozważań n ten temat i wierzę, że będziemy się dzielić naszymi spostrzeżeniami, ale również, że zostaną one wzięte pod uwagę.

Od kilku lat konferencje naukowe, organizowane przez Instytut Nauk o Bezpieczeństwie naszej uczelni organizowane są w trudnych warunkach, ponieważ za naszą granicą trwa wojna – powiedział witając gości rektor Uniwersytetu Kaliskiego, prof. Andrzej Wojtyła. – Wiemy dobrze, że jeśli u sąsiada trwają działania wojenne, to my również musimy się przygotowywać do wojny. Ostatnie głosy naukowców, zajmujących się bezpieczeństwem nie są optymistyczne i coraz więcej osób zwraca uwagę na słabe przygotowanie Polski do ewentualnej wojny z Rosją. Myślę, że odniesiecie się państwo w swoich wystąpieniach do tej sytuacji i że wasz głos powinien być słyszalny.

Konferencja zakończy się w piątek, 28 marca.

(jav)

Fot. Uniwersytet Kaliski.

REKLAMA

Reklama