ZAPROSZENIE. Podróż przez lotnicze stulecie Pratt & Whitney Kalisz

utworzone przez | 07 lipca 2025 | Aktualności

Od 2 do 31 lipca na kaliskim rynku gości niecodzienna wystawa. Instalacja upamiętnia 100 lat przełomowych osiągnięć w obszarze napędów lotniczych i stanowi zarazem część obchodów stulecia istnienia firmy Pratt & Whitney.

Odwiedzający będą mieli okazję wybrać się w podróż przez dekady przemysłu lotniczego i zobaczyć, jak przez lata rozwijała się technologia i przemysł lotniczy. Ekspozycja prezentuje kamienie milowe, kształtujące historię lotnictwa oraz bogate dziedzictwo firmy Pratt & Whitney – światowego producenta silników lotniczych.

Firma jest światowym liderem w konstruowaniu i produkcji napędów lotniczych do śmigłowców, samolotów cywilnych i wojskowych. Jej historia sięga lat 20. XX wieku, kiedy to została założona przez Fredericka Rentschiera w 1925 roku. Pierwszy silnik tłokowy gwiazdowy Wasp zyskał uznanie zarówno wśród producentów samolotów komercyjnych, jak i wojskowych oraz pilotów. Po II wojnie światowej firma była pionierem rozwoju silników odrzutowych, a w latach 2010. wprowadziła rewolucyjny silnik Geared Turbofan (GTF), który oddzielił wentylator od turbiny niskiego ciśnienia, znacznie zmniejszając zużycie paliwa, emisję i hałas w przypadku samolotów wąskokadłubowych. Silniki wojskowe Pratt & Whitney, w tym F100 i F135, napędzają obecnie samoloty myśliwskie, takie jak F-16 i piątą generację F-35. Dzięki swojemu oddziałowi Pratt & Whitney Canada, firma jest również pionierem technologii napędowych dla samolotów lotnictwa ogólnego, regionalnych turbośmigłowców, śmigłowców i samolotów biznesowych.

Pratt & Whitney obecnie jest częścią korporacji RTX. Szacuje się, że co sekundę na świecie startuje samolot z technologią RTX.

Firma działa na naszym lokalnym rynku od 1992 roku. Pratt & Whitney Kalisz, jako produkcyjne centrum doskonałości, jest dostawcą m.in. kół zębatych, aparatów kierujących, wałów głównych, a także uczestniczy w programie produkcji komponentów do przekładni planetarnej do najnowszego silnika GTF, który napędza m.in. samoloty Airbus A320neo. Firma konsekwentnie rozwija najbardziej innowacyjne technologie, budując w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne.
RTX zatrudnia w Polsce ponad 9000 osób. Pratt & Whitney zatrudnia w Polsce ponad 6300 osób, w tym ponad 1600 osób w Kaliszu.

(red)

 

REKLAMA

Reklama

wKaliszu
Przegląd prywatności

Niniejsza polityka prywatności określa zasady przetwarzania wszelkich informacji o charakterze danych osobowych, które pozyskane zostały w związku z korzystaniem przez Użytkowników z serwisu internetowego, prowadzonego pod domeną wkaliszu.pl oraz subdomenami w w szczególności co.waklszu.pll (zwanych dalej „Portalem”).

Administratorem danych o Użytkowniku jest Rebell sp. z o.ok z siedzibą w Kaliszu, ul. Chopina 8, NIP 6182145410, 62-800 Kalisz (zwany dalej „Administratorem”).
Administrator przetwarza informacje o Użytkowniku zgodnie z przepisami prawa, w tym w szczególności z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133, poz. 883 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Jedynymi danymi osobowymi, które zbiera Portal są dane użytkowników zarejestrowanych: maile użytkowników podawane podczas tworzenia konta użytkownika oraz numery telefonów podawane opcjonalnie podczas tworzenia konta lub konfiguracji powiadomień smsowych o subskrybowanych wydarzeniach oraz preferencje powiadomień o nowych wydarzeniach.
Żadne dane osobowe nie są udostępniane podmiotom trzecim.